Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin BRICS için Brezilya'da: "Küresel ticarette haksız rekabet" şikayeti

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS’in 11. zirvesi dün Brezilya’da başladı. İki gün sürecek zirve, uluslararası arenada çok kutupluluğu teşvik etmeyi amaçlayan BRICS’e üye ülkelerin liderlerini başkent Brasilia’da bir araya getiriyor. Bu yıl BRICS dönem başkanlığını yapan Brezilya, 11. zirvenin ev sahipliğini yapıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, siyasi amaçlı yaptırımların, korumacılığın ve haksız rekabet yöntemlerine başvurulmasının küresel ekonomide meydana gelen zorlukları daha da kötü etkilediğini söyledi.

Brezilya’da düzenlenen BRICS İş Forumu’nun kapanış töreninde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Elbette, küresel ekonomideki durumun karmaşık olduğunu hepimiz biliyoruz. 2018 başlarından bu yana küresel ekonominin büyüme hızı aralıksız düşüyor. IMF’nin tahminlerine göre, bu yıl son 10 yılın en düşük seviyesine kadar düşecek” dedi.

BRICS ülkelerinin ekonomik büyümenin sürmesine önemli katkıda bulunduğunu kaydeden Rus lider, “Küresel ticarette haksız rekabet, siyasi amaçlı dahil tek taraflı yaptırımlar ve korumacılığın yayılması elbette küresel ekonomiyi olumsuz etkiliyor” ifadesini kullandı.

Putin, bu koşullarda BRICS ülkelerinin, ekonomilerinin gelişmesini sağlamak ve sosyal durumun kötüleşmesini ve vatandaşların yaşam standartlarının ve refahının düşmesini engellemek için ciddi çaba sarf ettiğinin altını çizdi.

İki gün sürecek zirve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ve Hindistan Devlet Başkanı Narendra Modi’nin katılımıyla gerçekleşiyor.

Gelişmekte olan beş ekonominin liderlerinin açık formatta bir toplantı gerçekleştirip ekonomide işbirliği, stratejik partnerlik, yatırımlar ve karşılıklı olarak fayda sağlayacak projeleri ele alması bekleniyor.

Putin zirvede, işbirliğinin güçlendirilmesi gibi, Rusya’nın 2020’deki BRICS başkanlığı önceliklerini anlatacak.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un BRICS ülkelerinin basını için kaleme aldığı bir makaleye göre ise Rusya ayrıca, kuruluşun üyelerinin BM’deki koordinasyonunu arttırmayı amaçlıyor ve BMGK’nın onayı olmadan askeri güç kullanımına karşı çıkıyor.

Zirve kapsamında liderler arasında kapalı bir toplantı da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Putin’in Yardımcısı Yuriy Uşakov, Rus liderin toplantıda ABD’nin stratejik silah kontrol anlaşmalarından çıkması gibi, stratejik güvenlik sistemine zarar verecek adımlarından söz edeceğini belirtti.

Öte yandan zirvede bir dizi ikili görüşmenin yapılması da bekleniyor. Putin bugün Modi ve Şi, yarın da Brezilyalı mevkidaşı ile görüşecek.

BRICS liderleri ayrıca, BRICS İş Konseyi ve BRICS İş Forumu toplantısına katılacak, konseyin çalışmaları hakkında bilgilendirilecek.

BRICS tarafından işbirliğini arttırmak ve ortak projeleri finanse etmek için kurulan Yeni Kalkınma Bankası da liderlere faaliyetleri konusunda bilgi verecek. Banka halihazırda ortak projeler için 11.5 milyar dolar ayırdı. (Sputnik)

14.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi