Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya 'umduğu kadar' büyüdü

Rusya'da piyasaların merakla bekledikleri büyüme rakamı açıklandı. Buna göre Rusya 3. çeyrekte beklentiye paralel büyüdü. Rusya ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 ile beklentiye paralel büyüme gerçeklştirdi.

Bloomberg'in aktardığına göre, Merkez bankasının borçlanma maliyetlerini art arda dört kez düşürmesinin ardından Rusya ekonomisi bu yılın en hızlı büyümesini kaydetmiş oldu. İkinci çeyrek büyümesi yüzde 0.9 idi.

Moskova'da Rusya İstatistik Komitesi'nden Pavel Malkov, “Sanayi üretimi, madencilik ve toptan satış, özellikle de doğal gaz üçüncü çeyrek büyümesini destekledi.” dedi. 

Dünya Bankası, Rusya ekonomisine ilişkin ekonomik büyüme tahminini bu yıl içerisinde dördüncü kez düşürdüğünü açıklamıştı. Son olarak yüzde 1,5 olarak açıklanan 2019 yılı büyüme beklentisi yüzde 1’e kadar indirildi. BM Rusya ekonomisine dair 2019 yılı büyüme beklentisini nisanda yüzde 1,5’e, haziranda yüzde 1,2’e düşürmüştü. 

Dünya Bankası raporunda ekonomik büyüme temposunda düşüş beklentisinin gerekçesi olarak, yaptırımların etkisiyle azalan yatırımların perakende ticaretteki büyümeyi yavaşlatması gösterildi.

Dünya Bankası Rusya ekonomisinde 2020 yılında yüzde 1,7, 2021’de yüzde 1,8 büyüme bekliyor. 

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın 2021 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 3,1. 

Doların payı azalıyor

Öte yandan Rusya Ulusal Refah Fonu  jeopolitik riskler nedeniyle gelecek yıl Ulusal Refah Fonu'nda doların payının düşürüleceğini açıkladı. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Kolyçev, "Jeopolitik riskler nedeniyle bu kararı aldık. Yatırım için yuan dahil çeşitli para birimlerini değerlendiriyoruz" dedi.

1 Kasım itibarıyla Ulusal Refah Fonu'nda  yaklaşık 8 trilyon ruble (124 milyar dolar) bulunuyor. Döviz yatırımlarının payı yüzde 46, bunun içinde doların oranı ise yüzde 45 seviyesinde.

13.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi