Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da"Bugün git, dün gel!"e veda: Bankalar devlet dairesine dönüşüyor

Rusya'ya 1990'ların başında gelenler, "Türkiye ile Rusya'daki bürokrasiyi kıyaslamaları" istendiğinde şakayla karışık şu yanıtı verirdi: "Türkiye'de bürokrasi 'Bugün git, yarın gel' mantığıyla işler. Rusya'da ise 'Bugün git, dün gel!' mantıksızlığı geçerli."

Neredeyse çeyrek yüzyıl geride kaldı, köprülerin altından çok sular aktı ve başta Moskova olmak üzere Rusya'da bürokrasi çarkları arasında mücadeleyle geçen günler, saatler hatırı sayılır oranda azalmaya başladı.

Pek çok kişi, bunda en öneml nedenlerin, zaten eğitimli olan Rusların yenilikleri kolay benimseme, hayata geçirme, tekonolijiyi hayatın her alanında kullanma becerisi olduğunu düşünüyor.

Özellikle son yıllarda, tekonolojiye düşkün Başbakan Dmitri Medvedev'in genç bakanlarıyla devlet bürokrasisinde, German Gref'in Sberbank'ta CEO, Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'in yerel hizmetlerde bürokrasiyi azaltma-tekonoliyi hayatın her alanında etkin kılma çabaları meyvelerini vermeye başladı.

"E-devlet" (gosuslugi) hizmetinden belediyenin pek çok farklı biriminin hizmetlerinin tek bir ofiste görüldüğü "tek pencere" uygulamasına kadar, hayatı kolaylaştıran uygulamalar arttı.

Hatta belediye hizmetlerinden bankacılığıa kadar geniş bir yelpazede tekonoljinin ve internetin çok yaygın kullanılmaya başlanmasını, Rusya'yı ziyaret eden Batılı gazeteciler ile "gıpta ile" yazmaya, çizmeye başladı. 

Hayatın bürokrasi cephesinde gün be gün daha iyiye gittiği Rusya'dan son haber:

Devlet hizmetlerinin "tek pencere" ya da "e-devlet" gibi projelerle  Avrupa'yı bile kıskandıracak bir şekilde hızlanması dikkat çekerken, şimdi de bürokratik işlemleri hafifletmek adına bazı kamu hizmetlerinin bankalar tarafından yerine getirilmesi için hazırlıklara başlandı. Şirket kuruluşları da buna dahil olacak.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin haberine göre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanılan tasarı, 2020 yılından itibaren vatandaşlara bazı kamu hizmetlerinin kamu bankaları tarafından sağlanmasını öngörüyor.

Pilot uygulamaya Moskova ve St.Petersburg’un da dahil olduğu beş ilde başlanması planlanıyor. 

Uygulamanın ilk olarak Sberbank ve VTB gibi büyük bankalarda deneneceği, banka personellerinin Emeklilik Fonu, Sosyal Sigortalar Fonu, Vergi Dairesi gibi kamu kurumlarının hizmetlerini yerine getireceği belirtiliyor.

Uygulamaya geçilmesinin ardından, vatandaşlar kamu bankalarında örneğin doğum parası başvurusu ya da şahıs şirketi kurulumu gibi işlemleri yerine getirebilecek.

Bankalarda sağlanan kamu hizmetleri için ek ücret talep edilmeyecek. 

19.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi