Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Emlaktan banka mevduatına: Rusya'da hangi yatırım aracı ne kazandırdı?

Rusya'da halk birikimlerini hangi yatırım araçlarında değerlendirmeyi tercih ediyor, en fazla kâr ettiren yatırım türleri neler? Rossiyskaya Gazeta bu soruların yanıtını aradı. Gazetenin bankalar, emlak acenteleri ve aracı kurum verilerine dayandırdığı habere göre, azdan çoğa en çok gelir getiren araçlar şu şekilde sıralanıyor.

Vadeli banka hesabı. Ortalama gelir getiri oranı: yüzde 7. Faizlerin düşmesi bu yatırım aracının popülaritesini azaltmışa benzemiyor. Zira 1,4 milyon rubleye kadar hacme sahip hesapların devlet güvencesinde olması bir bankada vadeli hesap açtırmayı "güvenli bir liman" kılmaya devam ediyor.

İyi kazandıran bir diğer yatırım yatırım aracı da tahvil piyasası. OFZ tabir edilen federal borç kağıtlarında ve subfederal tabir edilen bölgesel idare tahvillerine para yatırarak yüzde 8'lik gelir elde etmek mümkün.

Öte yandan, tahvil almak ya da hesap açtırmak yerine, örneğin Moskova'da ekonomi sınıf bir konut alıp bunu kiraya vermek, yatırım sahibine yüzde 9'luk bir geliri garanti edebiliyor. Bir başka deyişle, konut sorununun etkisini asla yitirmediği Rusya'da emlak hala iyi bir yatırım aracı.

Moskova Borsası'nda en iyi performansa sahip 15 şirketten hisse almak da yüzde 10'luk bir gelir elde etmek demek. Şirket seçimlerinde daha dikkatli olarak bu oranı yukarı çekmek olasılık dahilinde.

Rusya'da şu anda en çok gelir getiren yatırım aracı ise "bireysel yatırım hesabı" açtırmak. Değerli kağıtlardan gelir elde etmek ve vergi indiriminden yararlanmak şeklindeki kombinasyon, bireysel yatırım hesabı sahiplerine ilk yıl yüzde 16'lık bir geliri garanti edebiliyor. Ancak bu hesaplarda üç yıl boyunca parayı çekme sınırlaması söz konusu.

16.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi