Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Yandex’in kara günü: Yüzde 20 eridi

Rusya’nın en değerli özel şirketlerinden Yandex, büyük IT şirketlerinde yabancı hisse sahipliği oranının yüzde 20’ye düşürülmesini öngören yasa tasarısına Kremlin’in destek verdiği haberleri üzerine tarihinin “en kara gününü” yaşadı.

Şirketin hisseleri Moskova Borsası’nda bir günde yüzde 20,3 değer kaybetti.

Bu, 9,8 milyar dolara inen şirket değerinin bir gün içinde 1,5 milyar dolar erimesi anlamına geliyor.

New York Borsası’ndaki Yandex N.V. şirketinin hissesi de yüzde 15.6’yı bulan düşüş şoku yaşadı.

Rusya Dumasının gündemine gelen yeni yasa tasarısı, büyük IT şirketlerinde yabancıların en fazla yüzde 20 pay sahibi olmasını öngörüyor. Kremlin’den destek aldığı bildirilen tasarı yasalaşırsa, Yandex’ten büyük yabancı sermaye çıkışı olması kaçınılmaz. 

İzvestiya’ya konuşan bazı analistler şirketin değerinin “yarıya kadar” düşebileceği uyarısında bulundu. İki ay önce şirketin kontrol paketini Sberbank’ın satın alacağı iddiasıyla çok büyük kayıp yaşanmış, bu haber TürkRus.Com’a şöyle yansımıştı:

"Yandex'e kamu operasyonu" iddiası

“Rusya’da internet ve teknoloji devi Yandex devlet kontolüne geçirilmek isteniyor.” Bu iddia ünlü yatırım şirketi Renaissance Capital’dan geldi. Şirket uzmanları, Duma'da geçen hafta sunulan internet yasa tasarısının da "Yandex üzerinde baskıyı artırmaya" yönelik olduğunu savunuyor. 

RBK’nın haberine göre Renaissance Capital uzmanları, Duma’da geçen hafta sunulan ve bilgi güvenliği açısından ciddi öneme sahip internet şirketlerinde yabancıların kontrolünün yüzde 20’yi geçmemesini öngören yasa tasarısının asıl amacının, Yandex'in kontrolünü devlet denetimindeki büyük şirketlerin almasına zemin hazırlmak olduğunu öne sürüyor. 

Şirketin devlet kontrolüne geçmesine yönelik müzakerelerde, bu şirketle ortak yatırım projeleri olan Sberbank CEO’su German Gref’in Yandex’ten yana tutum aldığı belirten uzmanlar, ancak Yandex’in hissedarları arasında bir kamu şirketinin yer almasına kesin gözüyle bakıldığını öne sürüyor. 

Yandex’in bugün en büyük hissedarı, yüzde 48,4 hisse ile şirketin kurucusu Arkadi Voloj. Rus basınında geçen sene yer alan haberlerde Sberbank’ın Yandex’in yüzde 30’unu satın almaya hazırlandığı iddia edilmiş, ancak banka bunu yalanlamıştı.

Rusya’da geçen hafta Duma’da sunulan yasa tasarısında, bilgi güvenliği açısından önem taşıyan internet şirketlerinde yabancıların payının yüzde 20 ile sınırlandırılmasını teklif edilmişti.

Yasa tasarısının gündeme gelmesinin ardından Yandex hisseleri değer kaybetti. 

Yandex'ten konuyla ilgili Business FM'e yapılan açıklamada, "Bu yasa tasarısının kabul edilmesi halinde Rusya'da internet dünyasının, yerel oyuncuların küresel şirketlerle başarıyla rekabet ettikleri eşsiz ekosistemi bozulabilir. Bunun neticesinde nihai tüketiciler zarar görür. Yasa tasarısının bu haliyle kabul edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz" denildi. 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi