Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

İktidar Moskova'da kazandı, kaybetti

Rusya'da pazar günü yapılan yerel seçimler sonucunda iktidar partisi Birleşik Rusya başkent Moskova'da çoğunluğu kaybetti. Muhalefetin adayları, Moskova Şehir Duması'nda 45 koltuğun 25'inin sahibi oldu.

Moskova ve 12 diğer bölgede yerel parlamento, 17 bölgede vali, 3 bölgede yerel başkent belediye başkanlığı ve 4 bölgede de boşalan Federal Duma milletvekilliği için halk sandık başındaydı. Ülke çapında katılım oranı yüzde 33'te kalırken, Moskova'da yüzde 21,50 civarında olduğu bildirildi. 

Moskova'da oyların yüzde 99,47'sinin sayıldığı, 45 kişilik şehir meclisinde, muhalefet partileri adına yarışan adayların 20 koltuk kazandığı açıklandı. Komünist Parti 13, Yabloko Partisi dört, Adil Rusya üç koltuk sahibi oldu. 

Moskova'da seçimlere katılım oranı yüzde 21,7 olarak açıklandı. Bir önceki seçimde bu oran yüzde 21,04 idi. 

2014 seçimleri sonuçlarına göre son Moskova yerel meclisinde Birleik Rusya 38, Komünist Parti 5, Liberal Demokrat Parti ve Rodina 1'er koltuğa sahipti.

Seçim komisyonu Moskova'da 39'u bağımsız ve muhalif omak üzere 57 kişinin adaylık başvurusunu değişik nedenlerle reddetmiş, bunun üzerine Moskova'da geniş protesto gösterileri yapılmıştı. Bu arada seçimleri izleyen bazı muhalif grup temsilcileri, "çok sayıda seçim ihlali yapıldığı" iddialarını sosyal medyada paylaştılar. Seçim Kurulu ise iddiaları reddetti.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, yerel meclise Yabloko ve Adil Rusya muhalif partilerinden isimlerin de girdiğini, bunun "çok sesli bir meclis oluşturacağını ve şehrin faydasına olacağını" söyledi. 

Moskova'nın bazı seçim bölgelerinde oy farkının çok az olması yüzünden bugün iktidar ve muhalefet adayları arasında itiraz ve tartışmaların yoğunlaşması bekleniyor.

Bölgelerde vali seçimlerinin tamamında mevcut isimler önde giderken, St. Petersburg'da valiliğe vekalet eden Aleksandr Beglov'un yüzde 60'a yakın oyla yeniden seçilmesi bekleniyor. Vali seçimlerinde tamamına yakını iktidar partisi adayı olan eski isimlerin, ikinci tura kalmadan ilk turda yüzde 50'den fazla oyla seçildikleri haber veriliyor. Bu tablo genel olarak Putin'in iktidar partisi Birleşik Rusya'nın seçimlerde başarıyla çıktığı şeklinde yorumlanıyor.  

Dün seçim öncesi tablo şöyleydi:

Özellikle muhalif bazı isimlerin yerel parlamento seçimine adaylıklarının kabul edilmemesi yüzünden haftalarca yapılan protesto gösterileri yüzünden ön plana çıkan Moskova’da seçimler merakla izleniyor. Seçimler, iktidar partisi Birleşik Rusya’nın desteğinin ölçülmesi açısından önem taşıyor. Partinin doğal lideri olan Putin hala halkın çoğunluğundan destek alırken, diğer yandan anketler son 13 yılın en düşük reytingine işaret ediyor. 

Pek çok analist, 8 Eylül seçimlerinin 2021’de yapılacak Federal Duma (Parlamento) ve ve 2023 devlet başkanlığı seçimi öncesinde bir prova olarak görüleceği yorumunu yapıyor.

En doğudaki Sahalin’den en batıdaki St. Petersburg’a kadar pek çok bölgede başlayan oy verme işlemleri devam ediyor.

Moskova’dan Tataristan’a, Kırım’dan Tulskaya’ya kadar 13 bölgedeki yerel parlamento seçimleri büyük önem taşıyor. Türkiye'deki sistemin aksine, Moskova dahil pek çok bölge ve şehirde, belediye başkanlığı ve yerel parlamento seçimleri aynı dönemlerde  değil farklı yıllarda yapılmıyor. Yani Moskova'da sadece yerel parlamento seçimi var. 
 
45 koltuğa sahip olan Moskova Şehir Meclisi (Yerel Duma), 43 milyar dolarlık yıllık bütçeyi kontrol ettiği için kilit konuma sahip. Şu anda Kremlin’in Birleşik Rusya Partisi tarafından kontrol edilen meclise girmek için az sayıda muhalif ve bağımsız aday da mücadele edecek. 45 koltuk için 225 aday yarışacak. Muhalefetin güçlü isimlerinin de aralarında bulunduğu 57 adayın başvurusu reddedilmişti.

Moskova’da adaylıkların reddini protesto için yapılan gösterilere on binlerce kişi katılmıştı. Gösterilerde toplam gözaltı sayısı 2 bini bulmuştu.

9.9.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi