Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Havacılık fuarında buluşacaklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine 27 Ağustos'ta geleceği Moskova'da düzenlenecek MAKS-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı'nı izleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı devam eden Artvin Yusufeli Barajı'nı inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan, bir soru üzerine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti dolayısıyla Rusya'da düzenlenecek MAKS-2019 Tatbikatı'nı izleyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili bazı görüşmeler de yapacağını bildirdi.

Erdoğan'ın sözünü ettiği Moskova Uluslararası Havacılık Fuarı MAKS, her yıl havacılık sektöründe en son uçak ve silahların görücüye çıktığığı düyanın en prestijli fuarlarından biri. MAKS'ın bir başka özellliği ise Rusya başta olmak üzere farklı ülkelerin özel jet timlerinin soluk kesen gösterilerine sahne olması. Her yıl yüz binleri bulan seyirci ağırlayan MAKS'ta bu yıl yaptıkları gösterilerle büyük beğeni toplayan Türk Yıldızları ekibi de davet edilmişti.

TELEFONDA GÖRÜŞTÜLER
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile cuma günü telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Erdoğan, İdlib’deki saldırıların çözüm çabalarına zarar verdiğini ve Türkiye'nin milli güvenliği bakımından çok ciddi bir tehdide dönüştüğünü belirtti.
 
Bu arada İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 27 Ağustos 2019'da Rusya Federasyonu’na günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmesinin öngörüldüğü belirtildi.
 
Sputnik'e konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Erdoğan'ın 27 Ağustos'ta bir araya geleceğini doğruladı. Peskov, "Görüşme, Moskova'da olacak" dedi. 

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede Suriye ve Libya’daki gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alındı. Açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin İdlib’deki ateşkes ihlalleri ve saldırılarının büyük bir insani krize yol açtığını, bu saldırıların çözüm çabalarına zarar verdiğini ve Türkiye’nin milli güvenliği bakımından da çok ciddi bir tehdide dönüştüğünü belirtti. 

NE KONUŞULDU?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Suriye hükümetine bağlı güçlerin İdlib ilindeki ateşkes ihlali ve saldırılarının Türkiye’nin milli güvenliği bakımından ‘çok ciddi bir tehdide’ dönüştüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre ikilinin telefon görüşmesinde Suriye ve Libya’daki gelişmeler ve ilişkiler ele alındı. Erdoğan görüşmede, ‘rejimin İdlib’deki ateşkes ihlalleri ve saldırılarının, ülkemizin milli güvenliği bakımından da çok ciddi bir tehdide dönüştüğünü’ ifade etti.

Açıklamaya göre Erdoğan, ateşkes ihlalleri ve saldırıların ‘büyük bir insani krize yol açtığını, bu saldırıların Suriye’deki çözüm çabalarına zarar verdiğini’ de söyledi.

Suriye’de Rusya’nın destek verdiği Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçler, hafta başında İdlib vilayetinin güneyinde muhaliflere bağlı bazı kasabaları ele geçirerek Türkiye’nin Rusya ile anlaşarak İdlib’de kurduğu bir gözlem noktasını kıskaca almıştı. (Sputnik, TRT)

23.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi