Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Ünlü Rus uzmandan kritik yorum: "İdlib'de karşı karşıya gelebiliriz"

İdlib’de yaşanan son gelişmeler sonrası Türk askerlerinin Morek bölgesinde kuşatma altında kaldıkları haberleri gelirken, bu kriz etrafında Türkiye-Rusya ilişkilerinin olası seyri ile ilgili tahminler Rus basınının da gündeminde. “Suriye hava sahasında SU-35’ler karşı karşıya gelebilir. Bir tarafta Rus, diğer tarafta Türk pilotlar olabilir.” Bu ifade Rus politolog Georgiy Vovt’a ait.

Business FM’e Suriye’deki gelişmeleri değerlendiren ünlü Rus siyaset uzmanı, “Bazı Türk gazeteleri, Türkiye-Suriye gerginliğinin şiddetlenmesini topyekun bir savaşın habercisi olarak yorumladı. Böyle bir durumda Rusya bunun dışında kalamaz. Rus ve Türk askerler arasındaki iletişimin, doğrudan çatışmaları engellemeye yetecek seviyede olduğunu ümit etmek gerekiyor” dedi.

Putin ile Erdoğan’ın geçen sene bir araya geldiği toplantıda, İdlib’de silahtan arındırılmış bölgenin Türkiye’nin kontrolünde olması konusunun görüşüldüğünü hatırlatan liberal eğilimli Rus uzman, şöyle devam etti:

“Moskova, Suriye’de bazı İslamcı grupları destekleyen Ankara’nın, İdlib’de toplanan cihatçılara, Suriye’deki Rus birlikleri için tehdit oluşturmamaları yönünde baskı uygulayacağını öngörüyordu. Bu umutlar boşa çıktı. Hmeymim ve Lazkiye üslerine saldırılar sürüyor. Türkler, silahtan arındırılmış bölgeden, terör örgütü El Nusra’yı hala çıkaramadı. Bu örgüt İdlib’i neredeyse tamamen kontrol altında tutuyor. Bu durumda Moskova, şimdi bu konuyu Suriye ordusuna hava desteği vererek halletmeye çalışıyor.

Türkiye için ise, Esad güçlerinin cihatçıları İdlib’den atmaları kabul edilebilir değil. Birincisi, yüz binlerce mülteci Türkiye’ye girebilir. İkincisi, bu durum Esad’ın nihai zaferi anlamına gelir, bu da siyasi olarak Ankara için kabul edilemez. 

Türkiye Cumhurbaşkanı için cihatçıların İdlib’deki varlığını kaybetmek, Esad’ı devirmeye yönelik yürüttüğü sekiz yıllık Suriye kapmanyasının mağlubiyeti anlamına gelir.”

Öte yandan Novaya Gazeta'da siyasi analist Aleksand Şmulin imzasıyla yayınlanan yazıda da İdlib'deki son gelişmelerin olası sonuçları değerlendirilirken şu sorular soruldu:

"Lavrov'un 'İdlib'de teröristler etkisiz hale getirilmesi uygulaması devam edilecek' açıklamasından sonra; Bu 'uygulama'nın bedeli Rusya ile Türkiye ilişkilerinde uzun sürecek yeni bir kötüleşmeye neden olabilir mi? Böyle bir bedel, Moskova'nın Başar Esad ve Tahran ile partnerliği uğruna yüksek olmaz mı?"

 
23.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi