Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

'Ukraynaca zorunluluğu' yasası

Ukrayna’da resmi dil Ukraynacanın kullanımını birçok alanda zorunlu hale getiren yasa yürürlüğe girdi. Yeni yasa gereği, Ukraynaca konuşmayı reddeden devlet görevlileri ve iktidar temsilcileri cezaya çarptırılabilecek.

Yasaya göre, devlet yöneticileri, milletvekilleri, Merkez Bankası çalışanları, hakim ve savcıların yanı sıra sözleşmeli askerler, eğitimciler ve sağlık kurumları çalışanları da görevleri sırasında Ukraynaca konuşmak zorunda olacak.

Finance.ua’nın haberine göre, yasayı ihlal eden kişiler için belirlenen para cezaları ise şöyle:

-Bilim, kültür, spor, sağlık, yayıncılık, telekomünikasyon ve postacılık alanlarında çalışanların Ukrayanca konuşmaması; internet sitelerinin ve programların arayüzlerinde, kamusal ilanlarda, etkinlik duyurularında, reklamlarda ve toplu taşıma hizmetlerinde Ukraynaca kullanılmaması: 3 bin 400- 5 bin 100 grivna. (130-196 dolar)

-Resmi toplantılarda, görüşmelerde, belgelerde, devlet organlarında, devlet işletmelerinde, mahkemelelerde, silahlı kuvvetlerde ve güvenlik organlarında Ukraynaca dışında bir dil konuşmak: 3 bin 400-6 bin 800 grivna. (130-260 dolar)

-Mal ve hizmetler hakkında Ukraynaca bilgi sunmayı reddetmek: 5 bin 100-6 bin 800 grivna (195-260 dolar)

-Yazılı basında Ukraynaca kullanmamak: 6 bin 800-8 bin 500 grivna. (260-327 dolar)

Yasa, kafe ve restoranlardaki hizmetlerde, sağlık ve eğitim sektöründe, tiyatro gösterilerinde, sinema filmlerinin dublajlarında, televizyon kanallarında, internette ve yazılı basında Ukrayna kullanımını da zorunlu hale getiriyor. (Ukraynahayat.com)

19.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi