Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Moskova'da muhalifler yerel seçimlere gözünü dikti, iktidar yokuşa sürüyor

Rusya'da halkın genel memnuniyetsizliğini ve Devlet Başkanı Putin'in azalan popülaritesini fırsata çevirmek isteyen muhalefet, sonbaharda yapılacak Moskova yerel meclis seçimlerine katılabilme mücadelesi veriyor. Muhalif medyaya göre, iktidar ise muhalif adayların seçimlere katılımını haksız gerekçelerle engelliyor.

Aralarında İlya Yaşin, Lyubov Sobol, Dmitri Gudkov, Sergey Mitrahonov ve İvan Jdanov'un da bulunduğu bazı önde gelen Kremlin muhalifi isimlerin adaylık başvuruları reddedildi. Red gerekçelerinin çoğunu, toplanan imzaların sahte olduğu iddiası oluşturuyor.
 
Yetkililer, önde gelen bazı muhalif adayların başvurularında "usulsüzlük tespit ettiklerini" söylerken, muhalifler bu iddiaları reddediyor. Muhalifler, kendilerini adaylıktan caydırmanın bir yolu da artık sürekli hale gelen gözaltı baskısına işaret ediyor.

Son olarak, Moskova'da Pazar günü düzenlenen ve 2 bin kişinin katıldığı muhalefet mitinginde onlarca kişi gözaltına alındı. Ünlü muhalif aday İlya Yaşin ile Navalnıy destekçisi Lyubov Sobol gözaltına alınan göstericiler arasında.

Moskova Seçim Komitesi, 216 adayın başvurusunu onaylarken 27 adaya vize vermedi. İlya Yaşin de seçime katılmasına izin verilmeyen adaylar arasında. 47 adayın başvurusu ise hala inceleme bekliyor. Adaylığı reddedilen isimlerin mahkemeye gitme hakkı var. Nihai liste 17 Temmuz günü ilan edilecek.

8 Eylülde gerçekleşecek seçimlerde 7,2 milyon Moskovalı, 45 Şehir Meclis üyesini seçmeye hazırlanıyor. Şehir Meclisi (Duma) şu anda Devlet Başkanı Vladimir Putin'in partisi Birleşik Rusya'nın hakimiyetinde.

17.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi