Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Batı'da Ruslara sığınma hakkı neden zor veriliyor? Rusya'ya kimler sığındı?

"Rusya medyasının ülkede yaşam kalitesinin yüksek olduğu yönündeki yayınları, Rusya'dan mültecilerin Batılı ülkelerden sığınma hakkı elde edebilmesini zorlaştırıyor." Bu iddia, Rusya merkezli sivil toplum kuruluşu Komitet Grajdanskoye Sodeystive'nin (Sivil Dayanışma Komitesi) başkanı Svetlana Gannuşkina'ya ait.

Gannuşkina, insan hakları aktivisti Natalya Estremirova'nın Grozni'de kaçırılıp öldürülmesinin yıl dönümünde düzenlenen etkinlikte "Rusyalılar neden Avrupa ülkelerinden sığınma istiyor?" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Gannuşkina, Rusya vatandaşlarından ziyade Batılı ülkelerin göç servislerine hitaben hazırladığını söylediği bu sunumda, medyanın "güllük gülistanlık bir ülke" tablosu çizmesi nedeniyle sığınmacıların dosyalarını inceleyen Batılı yetkililerin kafa karışıklığı yaşadığını belirtti. 

Etkinlikte konuşan insan hakları aktivistleri de Çeçenistan'da 2016-2017 yıllarında eşcinsel bireylere yönelik uygulanan cadı avının yanı sıra ülke genelinde açılan uydurma davalar nedeniyle pek çok Rusya vatandaşının Avrupa ülkelerinden sığınma hakkı elde etme arayışına girdiğine dikkat çekiyor. 

Gannuşkina'nın sunumu, bir yandan da, Rusya'da sığınmacı olarak bulunan yabancı ülke vatandaşlarının durumunda dair bilgiler içeriyor. Buna göre, Ocak 2019 itibariyle, Rusya'dan sığınma hakkı elde eden insan sayısı 572. Geçici sığınma hakkı verilen kişilerin sayısı ise 77 bin civarında. 

Bu kişilerin büyük bir bölümü Ukrayna vatandaşı. Diğer ülkelerden gelenlerin sayısı ise sadece 2 bin. Rusya'ya vizeyle giriş yaparak sığınma hakkı talep eden, ancak reddedilenler arasında en büyük grup Suriyeliler.

17.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi