Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Milyonerlerin Rusyası: Servetin ne kadarı zenginlerde, ne kadarı dışarıda?

“Rusya’da bireysel birikimlerin yüzde 55’i, mal varlığı 1 milyon doların üzerinde olan kişilerin elinde.” Uluslararası danışmanlık şirketi BCG’nin Küresel Servet adlı araştırmasından bu sonuç çıktı. Aynı araştırmaya göre Rusya'da toplam bireysel servetin yüzde 27'sine karşılık gelen 360 milyar dolar yurt dışında tutuluyor.

Ria ajansının aktardığı araştırma sonuçlarına göre, Rusya’da 100 milyon dolardan fazla serveti olan kişiler, ülkedeki bireysel birikimlerin yüzde 40’ını elinde bulunduruyor. Dünya genelinde bu oran yüzde 12.

Rusya’da özel sermayenin yüzde 39’u ise, kişisel serveti 250 bin doları geçmeyen kişilerin elinde.

2013'te Rusların servetinin yüzde 26,8'i yurt dışında iken bu oran şu an yüzde 26,7. Yani önemli bir değişiklik görülmedi.
 
Araştırmaya göre, dünya genelinde dolar milyonerlerinin sayısı 2018 yılında bir önceki seneye göre yüzde 2,1 artarak 22,1 milyon kişiye yükseldi.  En fazla dolar milyoneri yine ABD ve Kanada’da. 

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, Rusya’dan Ocak-Nisan 2018 döneminde net sermaye kaçışı 21 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu rakam 2017’nin aynı döneminde 17,9 milyar dolardı. Bu yıl rakamın toplamda 50 milyar doları bulması bekleniyor.

16.7.2019
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi