Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Popüler dolandırıcılık yöntemleri

Her ülkede olduğu gibi Rusya'da yeni dolandırıcılık yöntemleri türüyor. Son olarak Sberbank ATM'lerinde yapılan inanılmaz yöntemi dün bu sütunlarda paylaşmıştık. İzvestiya gazetesi polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde ülkedeki en yeni dolandırıcılık metotlarını sıraladı...

1. "Kayıp bavul": Rusya'da kayıp eşyaları için ilan veren vatandaşlar dolandırıcıların ağına düşüyor. 10 yıldır faaliyet gösteren ve insanların kayıp eşyalarını bulmalarına yardımcı olan buro.nahodok.ru sitesindeki ilanları inceleyen dolandırıcılar, sosyal medyadaki paylaşımlardan edindikleri bilgilerin de yardımıyla, insanlara telefon ediyor ve kayıp eşyalarının kendilerinde olduğunu söylüyor. Tabii küçük bir ödül karşılığında.

2. "Torpil": Çocuklarının iyi bir üniversitede okumasını isteyen, ama sınavı geçeceklerine güvenemeyen vatandaşlar da dolandırıcıların kurbanı olabiliyor. Kendisini Moskova Devlet Üniversitesi'nde profesör olarak tanıtan dolandırıcılar öğrencileri iyi bir bölüme sokma vaadiyle ailelerden yüzbinlerce ruble para sızdırabiliyor.

3. "Bankadan gelen telefon": Bu yöntem her ne kadar klasikleşmiş olsa da, yeni olan şu ki, kendilerini bankanın güvenlik görevlileri olarak tanıtan dolandırıcılar artık kurbanların kendilerinin yanı sıra hayır kurumlarına da yardımda bulunmalarını sağlıyor. Örnek bir vakada dolandırıcılar kurbanlarını "Podari Jizn" adlı vakfa 20 bin ruble bağış yapmaya ikna etmiş.

4. "Tiyatro bileti": Rusya'da iyi tiyatrolara bilet bulmak bazen zor olabiliyor. Bu durumdan yararlanan dolandırıcılar da internete sahte ilanlar vererek "ellerindeki biletleri" satışa çıkarıyor.

5. "Bankamatik gösterisi": Kendilerine sahne olarak bozuk bir bankamatikin önünü seçen "aktör"-dolandırıcılar, hayali bir telefon görüşmesi yaparak banka yetkililerine bankamatiğin kartlarını yuttuğunu ve ardından da kapandığını, eşinin hamile olduğunu ve çok acil paraya ihtiyacı olduğunu anlatıyor. Buna şahit olan bazı vatandaşlar ise numaraya kanarak dolandırıcıya para yardımında bulunuyor.

6. "Telefonumu düşürdün, öde parasını!" Yaya geçitlerine pusu kuran dolandırıcılar, kurban seçtikleri yayayı pahalı telefonlarını düşürmekle suçluyor ve zararın tazmin edilmesini istiyor. Uzmanlar, bu gibi durumlarda hiç panik yapmadan hemen polisin çağrılmasını tavsiye ediyor.

22.5.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi