Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANALİZ

Rus gazetesi: "Türkiye, güçlü iradesi sayesinde Rusya'nın müttefiki olabilir"

"Türkiye, NATO üyesi olmasına rağmen siyasi irade sahibi ve Rusya ile ilişkilerini koruyor." Önde gelen Rus internet gazetelerinden Vzglyad'ta bu görüşe yer verildi. Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı Pyotr Akopov imzalı analizde Türkiye ile ilgili yer alan bölümler özetle şöyle:

"NATO üyesi olan Türkiye'nin Suriye konusunda hem NATO hem de ABD ile çok fazla fikir ayrılıkları var. 14 Nisan'daki saldırı, kimilerine göre Batı ile Türkiye'yi yakınlaştırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'Bu harekat Rusya ve Türkiye'yi ayırdı. Türkiye kimyasal saldırıyı kınadı ve bizim yaptığımız operasyonu destekledi' dedi.

Evet, Ankara operasyonu destekledi, ama Fransa Cumhurbaşkanı'nın dediği sonuçlar ortaya çıkmadı. Henüz 24 saat geçmeden Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya'nın ilişkilerinin bozulmadığını söyleyerek Macron'u yalanladı.

Türkiye, kendini Fransa'dan daha egemen bir devlet olarak gösterdi. Türkiye, NATO Güvenlik Konseyi daimi üyesi değil. Nükleer silahları, Afrika'da askeri üsleri ve dünyanın farklı noktalarında deniz hakimiyeti yok. Ancak ülke yönetimi siyasi irade sahibi ve kiminle ilişkide olacağını bağımsız olarak belirliyor.

Rusya, bizimle aynı güçte olan Çin, Hindistan ya da bizimle aynı eopolitik iradeye sahip olan Türkiye ve İran ile müttefik olabilir."

18.4.2018Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi