Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Orada Antalya var uzakta...

Rusya ve Türkiye arasında hava yolu iletişimi hala açılmadı. Ancak bu engel Türkiye sevdalısı Rus turistleri durdurmaya yetmiyor. Rusça Facebook sayfalarında son günlerin en çok ilgi gören paylaşımları, Belarus üzerinden Türkiye'ye ulaşan turistlerin anlatımlarından oluşuyor.

Bu paylaşımlardan birinde St. Petersburg'lu bir kadın önce karayolu üzerinden Minsk'e ulaştığını, sonra da İstanbul'a uçtuğunu, oturum izni olmayanların da ülkeye girişine izin verildiğini yazıyor. Ancak kadının paylaşımına yapılan yorumlarda bazı kullanıcılar, Minsk yönetiminin sadece üçüncü bir ülkede oturum izni olan Rusya vatandaşlarına ülkeye giriş izni verdiği, aksi durumdaki herkesin yasaları çiğnediği uyarısında bulunuyor.

Gözünü karartıp Türkiye'ye gitmeyi kafasına koyan bir Rusya vatandaşının ödemesi gereken bedel hiç de az değil. Buna göre, Minsk'e ulaşmak için 5 ile 20 bin ruble arasında para ödemek gerek. Charter uçakları kalkmadığı için Minsk'ten İstanbul'a uçmanın tek yolu THY ya da Pegasus. Bu uçuşun bedeli de 17 ile 32 bin ruble arasında. Antalya'ya ulaşmak isteyen bir turist İstanbul'da yeniden bilet almak zorunda. Bu ise ilave bir 3-5 bin rubleyi daha gözden çıkarmak demek.

Böylece bir Rus şehrinden Antalya'ya tek yönlü bir seyahatin ulaşım maliyeti 25 ile 57 bin rubleye yükseliyor (2 bin 400 - 5 bin 500 TL).

Antalya'ya bir şekilde ulaşan turistlerin Rusya'ya geri nasıl dönecekleri ise bir başka sorun. Sosyal medyada yer alan paylaşımlara göre, Belaruslu yetkililer Antalya yolculuğunun "tek yönlü" olduğu konusunda Rusya vatandaşlarını sürekli uyarıyor. Zira Minsk'e geri döndüklerinde sınırı yasa dışı geçtikleri için Rus makamları tarafından alıkonulma, dahası para cezasına çarptırılmaları olasılığı var.

Sınırı yasa dışı yollarla geçen Rusya vatandaşları 200 bin ruble para cezasının yanı sıra 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabiliyor.

Dişini birkaç hafta sıkmaya hazır olanlarsa başlarını Rus devletiyle derde sokmak zorunda kalmayabilir. Belarus Büyükelçisi Vladimir Semaşko Rusya-Belarus sınırının Ağustos başında açılacağını, bu tarihten sonra sınırı geçen kimsenin yasaları çiğnemiş olmayacağını söyledi.

12.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi