Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Ayasofya için Rusya'dan 3 mesaj birden: "Türkiye’nin iç meselesi ama..."

Moskova'dan Ayasofya konusunda Ankara'ya ardı ardına üç uyarı mesajı  birden geldi.  Kremlin, Rusya Dışişleri ve Ortodoks Kilisesi birer mesajla Türkiye'ye "konunun önemini" hatırlattı

Kremlin Sözcüsü Peskov, Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi tartışmalarına ilişkin olarak, bunun ‘Türkiye’nin iç meselesi olduğunu’ belirtti, ancak bu konuda bir karar alırken Türk hükümetinin Ayasofya’nın önemini göz önünde bulunduracağını umduklarını söyledi.
 
Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi tartışmaları sorulduğunda, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bu konuda yorum yapamayız, zira bu Türkiye Cumhuriyeti’nin iç meselesi” cevabını verdi.

Ancak Peskov, “Sadece şunu söyleyebilirim ki (bir karar alınırken) tabii ki Ayasofya’nın dünya mirası statüsünün göz önünde bulundurulacağını umuyoruz” diye ekledi.

“Ayasofya tabii ki, Rusya’dan giden turistler dahil, tüm ülkelerden Türkiye’ye giden turistlerin çok beğendikleri bir şaheser. Turistik değerinin yanında, Ayasofya’nın çok derin bir kutsal ve manevi değeri bulunmakta” diye devam eden Kremlin Sözcüsü, “Bu sebeplerle Türk meslektaşlarımızın bunların tümünü göz önünde bulunduracaklarına inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Ayasofya’nın statüsüne ilişkin bir karar alırken Ankara’nın yapının tüm dünya için önemini göz önünde bulundurmasını umduklarını belirtti.

Gazetecilere konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Ayasofya’nın ibadethaneye dönüştürülmesi olasılığıyla ilgili, “Biz bu konudaki görüşümüzü saklamıyoruz. Bir karar alınırken yapının tüm dünya için taşıdığı önemin göz önünde bulundurulmasını umuyoruz” dedi.

Sputnik'in haberine göre Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, bazı Türk siyasetçilerin Hıristiyan kültürünün en büyük anıtlarından Ayasofya'nın müze statüsünün gözden geçirilmesi için yaptığı çağrılardan derin endişe duyduğunu belirtti.

6. yüzyılda Kurtarıcı İsa onuruna inşa edilen Ayasofya'nın tüm Ortodoks alemi için büyük anlam taşıdığını kaydeden Kirill, "Burası Rus Kilisesi için de özel değere sahip. Ayasofya'nın eşiğinden giren büyük Vladimir knyazlığının elçileri, yapının ihtişamı karşısında büyülendi. Onların hikayelerini duyan Aziz Vladimir, vaftiz oldu ve Rusları vaftiz etti, ardından Rusya yeni bir manevi ve tarihsel boyuta yani Hıristiyan uygarlığına adım attı" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da daha önce konuyla ilgili "Bu sıra dışı anıtın statüsüne ilişkin tüm kararların dengeli olmasını, bu sorunun inananlar için yüksek hassasiyeti, bilinen dinler arası bağlamı ve UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate alınmasını bekliyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

6.7.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi