Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Moskova'da cemaat geri döndü

Moskova'da koronavirüs önlemlerinin hafifletilmesiyle, ibadet yerleri de hafta sonunda açılmaya başlandı. Başkentin ünlü Merkez Camii de, kapılarını uzun bir aradan sonra cemaate açtı. Camide "sosyal mesafe" kurallarına uyulması uyarısı yapıldı. Maske şartı aranmasına rağmen herkesin bunda uymadığı da görüldü. Rusya genelinde her bölge koronavirüs salgınının boyutuna kendi önlemini aldığı için, bazı bölgelerde ibadet yerlerine giriş yasağı daha önce kaldırılmıştı.

Rusya Müslümanları Ruhani İdaresi (DUM), salgın nedeniyle uygulamaya konan sınırlamalar kaldırırken camilerde ibadet sırasında uyulması gereken kuralları  hafta içinde açıklamıştı. 5 Hazirandan itibaren Cuma namazı kılınmasına izin verildi ancak katılım sınırlı tutuldu.

Cami cemaatinin namaz sırasında sosyal mesafe kurallarına dikkat etmesi istenecek. Namaz kılan herkesin maske ve eldiven takması zorunlu tutuluyor. Ayrıca cami yönetimleri cemaatin kullanımı için antiseptik hazır bulundurmak mecburiyetinde. İlaveten, camiler düzenli olarak dezenfekte edilecek. 

Bununla birlikte, 65 yaş üstünde ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların camilere gitmemesi tavsiye edildi. Cami yönetimleri soğuk algınlığı olan cemaat üyelerinin namaza katılmasına müsaade etmemekle de yükümlü.

Fotoğraf: Gennadi Çerkezov, MK

7.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi