Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

'En iyimser' senaryo: Moskova'da hizmet sektörü üçte bir küçülecek

Başkentte yaz sonuna kadar hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin en iyimser senaryoya göre yüzde 27'lik kısmının kapanacağı ve en az 59 bin kişinin işsiz kalacağı hesaplanıyor.

Moskova Şehircilik Merkezi'nden uzman Sergey Kapkov'un Rusya basınına yansıyan raporuna göre, bu da sonbahar gelmeden 9 bin işletmenin kepenk indirmesi ve 1,3 milyon metrekarelik ticari emlağın boşa çıkması demek.

Merkezin araştırmasına göre, kapanacak işletmelerin toplam yıllık cirosu 65 milyar ruble, yani 945 milyon dolara karşılık geliyor.

Kapkov en olası senaryonun bu olduğuna dikkat çekerken, en kötümser senaryoda kapanacak işletme oranını yüzde 56 olarak paylaşıyor.

Sokağa çıkma yasağı döneminde kapanmak zorunda kalan ve en çok zarar görenler kafe-restoranlar, fitness ve güzellik salonları ve günlük hizmet veren (anahtarcı, terzi, tesisatçı vb.) işletmeler oldu.

Merkezin araştırmasına konu olan işletme sayısı 32 bin olarak açıklanırken, bu işletmelerde istihdam olmuş insan sayısının 279 binin üzerinde olduğu öğrenildi.

8.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi