Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Çocuğa 'sağlam geleceğin' maliyeti

Pek çok ülkede olduğu gibi Rusya'da da imkanı olan ebeveynler, çocukları doğar doğmaz para biriktirmeye başlıyor. Amaç basit: "Çocuklara iyi bir gelecek sağlamak". Peki bunun için ne kadarlık bir bütçeye ihtiyaç var? Sberbank'ın hayat sigortası şirketi Sberbank Strahovaniye Jizni bu sorunun yanıtını aradı.

Şirketin araştırmasına göre, çocukları için para biriktirenlerin en çok olduğu şehir yüzde 84'le Mahaçkale. Kafkas şehrini yüzde 73 ile Barnaul, yüzde 71 ile Astrahan ve yüzde 70 ile Ulyanovsk, Saratov, Kemerovo, Novokuznetsk ve Novosibirsk izliyor.

Çocuklar için en az para biriktiren ebeveynler ise St. Petersburg ve Moskova'da.

Zira "Çocuğa iyi bir gelecek sağlamak için ne kadar para ayırmak gerek?" sorusuna en yüksek meblağı telaffuz ederek yanıt veren anne-babalar da bu iki şehirde. 

Moskovalılar 17,2 milyon (250 bin dolar), St. Petersburglular 9,5 milyon ruble (138 bin dolar) yanıtını veriyor. Mahaçkale'de ise bu miktar 2,8 milyon ruble (40 bin dolar).

Ülke genelinde ailelerin yüzde 70'i eğitim masraflarını karşılamak için para biriktirirken yüzde 53 de çocuğunun bir konut sahibi olabilmesi için bir kenara para koymayı tercih ediyor.

5.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi