Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Moskova Belediyesi açıkladı: Hangi şartlarda araç kullanmaya izin var?

Karantina altına giren Moskova'da yerel yönetim, hangi şartlar altında otomobil kullanmaya izin verildiğine dair bir açıklama yayınladı. Buna göre, vatandaşlar kendi araçlarını ya da taksileri sadece "acil bir durum söz konusu ise" kullanabilecek. Ancak yapılan yorumlardan, "market alışverişine gitmek" de "acil durum" olarak anlaşılıyor.

Yetkililer hareket halindeki araçların durdurularak sürücüsünün sorgulanabileceği konusunda vatandaşları uyarıyor. Vatandaşların bu esnada pasaport ya da benzeri bir kimlik belgesini yanında bulundurması da şart. .

Ek olarak yürüyerek en yakındaki markete ya da eczaneye gidilmesine izin verilirken, araçla "en fazla bir sonraki markete ya da eczaneye" gidilebilecek. Moskva 24 kanalına konuşan bir belediye yetkilisine, "Eğer evin yanındaki markette ürün yoksa ya da çok pahalıysa arabayla başka markete gidilemez mi?" diye soruldu, cevap "Gidilebilir" oldu. Ancak ceza konusunun polislerin inisiyatifine bırakıldığı anlaşılıyor. 

Belirtilen kuralların ihlal edilmesi durumunda 5 bin ruble para cezası kesilecek, araçlara da el konulup  toplu park yerine çekilecek.

Dikkat edilmesi gereken diğer "izolasyon" kuralları şu şekilde:

* Sadece işe gitmek, tıbbi yardım çağırmak, en yakındaki eczane ya da markete gitmek için evden çıkılmasına izin var.
* Köpek gezdirmek ya da çöp atmak için evden en fazla 100 metre uzaklaşılabilir.
* İnsanlar sokakta birbirlerine 1,5 metredan fazla yaklaşamaz.
* Dışarıda spor yapmak yasak.
* Doktora gidilmesi önerilmiyor, gerekli durumlarda doktorların eve çağrılması tavsiye ediliyor.
* Resmen işsiz sayılanlara karantina süresince ve karantinanın bitişini takip eden ayda 19 bin 500 ruble aylık verilecek (1680 TL).
* Alınmış metro ve otobüs kartlarının kullanım süreleri, karantina sırasında 6 kereden fazla kullanılmamış olmaları şartıyla 1 Mayıstan sonra uzatılacak.

Bu arada Rusya çapında yasağa rağmen arabasıyla "gerekçesiz" trafiğe çıkan Ufa şehrinde bir kişiye 15 bin lira ilk cezanın kesildiği bildirildi. Moskova'da araçla çıkanlara idari ceza 5 bin ruble olarak açıklanmıştı. "Yaya" çıkanlara da 4 bin ruble ceza kesilecek

3.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi