Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya Merkez Bankası iç piyasada altın alımını neden durdurdu?

Piyasalara Moskova'dan dün düşen bir haber farklı yorumlara yol açtı: Rusya Merkez Bankası, iç piyasada altın alımını 1 Nisan’dan itibaren durdurma kararı aldı.

Konuyla ilgili Rusya Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada, küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler üzerine bu kararın alındığı belirtildi. Merkez Bankası, rubledeki hızlı değer kaybna rağmen 9 Mart’ta aldığı kararla döviz alımını da durdurmuştu.

Rusya'nın uluslararası altın ve döviz rezervleri 13-20 Mart döneminde yüzde 5,1 azalarak 551,2 milyar dolara düştü. Altın rezervleri ise yaklaşık 119,7 milyar dolar değerinde ve 2 bin 300 ton.

Uzmanlar altın alımını durdurma kararını şöyle açıklıyor:

"Piyasalarda sert dalgalanmaların olduğu bir dönemde likidite sorunu yaşamamak herkes için geçerli kural. Zaten rezervinin yüzde 20'si altın olan Rusya Merkez Bankası, 1700'lü fiyatlara doğru yükselişin beklendiği bir dönemde alıcı olmayı doğru bulmuyor. Tam aksine fiyat artışı hızlanırsa satıcı olabilir. Aynı zamanda dolar rezervlerinin gerilediği bir dönemde altın rezervini arttırmak finansal açıdan doğru bir karar değil. Dolar rezervleri yeniden artışa geçmeden Rusya Merkez Bankası altın almaz."

31.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi