Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Vaka sayısı bu hafta zirve yapacak"

En çok hastanın olduğu başkent Moskova, zor ve sıkıntılı bir haftaya hazırlanıyor... Doktorlar "salgının haftaya zirve yapacağı" uyarısında bulunarak Moskovalılara evden çıkmama ve tüm karantina kurallarına uyma çağrısı yapıyor. Bir haftalık resmi tatilde "sosyalleşmeme" uyarısı yapılıyor.

Kommersant gazetesinin haberine göre, Moskova’da şu ana kadar 546 koronavirüs vakası kaydedildiğini belirten Kommunarka Hastanesi Başhekimi Denis Protsenko, “Artış (vaka sayısında) var. Önümüzdeki haftanın (bu hafta) ortalarında ya da sonunda zirve yapacağını düşünüyorum” dedi.

Moskova’da koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik atınan önlemlerin aşırı olmadığını belirten görevli, “Kendimiz ne kadar önleyici karantina önlemi alırsak, o kadar fazla etki sağlanır” diye konuştu.

Rusya’nin virüsün yayılımıyla ilgili “İtalya senaryosu”na hazırlıklı olması gerektiğini vurgulayan Rus hekim, daha sonra pişmanlık yaşamamak için bugün ciddi tedbirlere başvurulmasının öneminin altını çizdi.

Başhekim hafta sonunda da, Putin ile görüşmesinden önce uyarmıl ve bu haber TürkRus.Com'a şöyle yansımıştı: 

Koronavirüs vadesi: "Ya haziran, ya eylül"

“Eğer Rusya'nın koronavirüsle mücadelede Çin’deki gibi bir senaryo olursa, mayıs-haziran döneminde durum düzelir. İtalya’daki gibi bir patlama olması halinde ise, pandeminin eylülde sona ermesi iyi bir gelişme olur.” Bu açıklama, Moskova’daki tek karantina hastanesi Kommunarka Hastanesinin’nin Başhemi Denis Protsenko’dan geldi. 

Moskova’da koronavirüs şüphesi olan tüm hastaların kaldırıldığı 40 Numaralı Kommunarka Hastanesi’nin Başhekimi Denis Protsenko, Russia Today ile söyleşisinde, Rusya’da koronavirüse (Covid-19) yakalanan hastaların ortalama yaşının artmasının endişe verici olduğunun altını çizdi.

İlk vakaların görülmeye başladığı zamanlarda hastaneye koronavirüs şüphesiyle gelen kişilerin çoğunun, yurt dışı seyahatinden dönen genç hastalar olduğunu belirten Protsenko, “Şimdiyse vakalarda ortalama yaş 35’ten 39’a doğru çıkıyor, yaşlı hastalar gelmeye başladı, bu durumda daha dikkatli olmalıyız” dedi.

Koronavirüsün en belirgin semptomlarının, 38 derecenin üzerindeki ateş ve kuru öksürük olduğunu hatırlaran Rus hekim, “COVID çoğu kişide Paracetamol içeren bir ilacın tek seferlik alımıyla kendiliğinden geçiyor. Ateş, kuru öksürük, nefes darlığıyla birlikte ve çok endişe verici bir sinyal olan, arteriyel kandaki oksijenin azalması şeklinde ağır bir biçimde de görülebiliyor” şeklinde bilgi verdi.

Moskova’da Covid-19 ile mücadele için üst düzey önlemler alındığını belirten Protsenko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Moskova 5 bin solunum cihazına sahip. Olumsuz bir senaryo olması durumunda, bazı hastaneler COVID hastalarının tedavisi için donanımlarını artımaya hazır. Bunlardan biri, ekstrakorporeal membran oksijenasyon (ECMO) merkezi olan ve solunum cihazları takviyesi yapılan 52 No’lu Hastane.  68 No’lu Hastane’de de imkanlar var. Kommunarka Hastanesi’nin tecrübeleri, hastanelerin yeniden donanımının 10 saat içinde sağlanabileceğini gösteriyor.

Etkin bir karargahımız, eğtiimli kadrolarımız, alacakları ücrete bakmaksızın çalışmaya hazır olan genç gönüllülerimiz var. COVID tedavisinde AIDS ilaçlarından ve Newton'un hareket yasalarından yararlanıyoruz. 

Metronun ve araç paylaşımı hizmetinin durdurulmasının akıllıca bir fiki olduğunu düşünüyorum. En kötü senaryoya hazırlıklı olarak hareket etmek gerekiyor. Komik görünmek, tehdidi hafife almaktan daha iyidir.”

"Nükleer patlamaya benziyor..."

Bu arada Sağlık Bakanlığı Enefksiyon Hastalıkları Başhekimi Nikolay Malışev, sadece son 24 saatte virüs taşıyanların sayısının üçe katlandığını söyleyerek, "Nükleer reaksiyon şekline benzer bir patlamaya hazırlanıyoruz. Çok büyük sayıda insan hastalanacak" diye uyarıda bulundu. Maılşev bu açıklamayı devlet TV kanallarından birine yaparak halkı evde kalmaları konusunda uyardı.

Rusya’da koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında bir hafta resmi tatil ilan edilmişti.

Rusya'daki ölü sayısı 3 olarak açıklanıyor.

 
27.3.2020
 


 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi