Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Erdoğan'dan Putin'e "Rejimin her unsuru Türkiye için meşru hedeftir" mesajı

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin İdlib kentinde Türk askerlerine yönelik olarak düzenlenen saldırının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bu görüşmede Erdoğan'ın Putin'e "Rejimin her unsuru Türkiye için meşru hedeftir" dediğini aktardı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Suriye'nin İdlib kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik düzenlenen ve 33 askerin hayatını kaybettiği saldırının ardından Ankara'da medya yöneticileriyle bir araya geldi.

Altun, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye sahasındaki tüm faaliyetlerinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) verdiği yetki kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti.

İdlib'in Türkiye açısından hem güvenlik meselesi hem de insani boyutuyla hayati bir mesele olduğunu kaydeden Altun, "İdlib düşerse milyonlarca mülteci Türkiye’ye, Avrupa’ya kaçmaya çalışacak. Yeni mültecilere Türkiye’nin yardım etme, kaynak üretme imkanı kalmamıştır" diye konuştu.

Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sabah saat 10:15'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmeye dair ayrıntıları da aktardı.

"Sayın Cumhurbaşkanımız, şehitlerimizin kanlarının asla yerde bırakılmayacağını açık ve net şekilde vurgulamıştır. Doğrudan ülkemize saldırıldığı ortamda, rejimin her unsurunun Türkiye için meşru hedef olduğunu ve ateş altına alınacağını belirtmiştir. Bununla birlikte rejimin Soçi Mutabakatı'na uymaya mecbur edilmesini beklediklerini dile getirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, bu tür saldırıların Türkiye'yi İdlib konusundaki yaklaşımından geri çevirmediği gibi tam tersine daha da kararlı hale getirdiğini belirtmiş, Astana sürecinin taraflarının ve uluslararası toplumun sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurgulamıştır. Rusya'nın bu anlamda çok açık şekilde Soçi Mutabakatı'nın 3. maddesi gereğince rejimi durdurma sorumluluğunu hatırlatmıştır. Bu görüşmede karara bağlanan önemli bir husus da iki liderin en kısa sürede bir araya gelerek, yüz yüze görüşmelerinin sağlanması kararı olmuştur." (Sputnik)

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin İdlib bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik düzenlenen hava saldırısında 33 askerin hayatını kaybetmesinin ardından dünyadaki liderlerle telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Macaristan Başbakanı Victor Orban ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ile görüştü.

Ayrıca Erdoğan, bugün ABD Başkanı Donald Trump ile de telefonda görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra İdlib'de yaşanan gelişmeler ele alındı.

Beyaz Saray, Trump'ın Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde İdlib'de Türk askerine yönelik saldırıyı kınadığını bildirdi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ise, yaptığı yazılı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Erdoğan'ın bugün telefonda İdlib'deki güncel durumu ele aldıklarını belirtti.

Angela Merkel'in, İdlib ve çevresinde hayatını kaybeden askerlerden dolayı taziyede bulunduğunu ifade eden Steffen Seibert, "Başbakan Merkel, Türk birliklerine yönelik acımasız saldırıyı kınadı ve Suriye rejimi ile destekçilerinin saldırılara son vermesi çağrısında bulundu" ifadesini kullandı.

Erdoğan ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, İdlib'deki durumu ve göçmen sorununu ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptı.

Bulgar tarafından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ve Borisov telefon görüşmesi sırasında İdlib'deki son durumu ve Türkiye'nin batı sınırlarına akın eden göçmenleri ele aldı.

Taraflar, pazartesi günü yüz yüze görüşme yapma konusunda anlaşma sağladı.

Son gelişmelerin bölgeye etkileri ele alındı

Erdoğan'ın akşam saatlerinde Macaristan Başbakanı Orban ile de görüştüğü açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı, görüşmede İdlib başta olmak üzere Suriye’deki son gelişmelerin bölgeye muhtemel etkileri ve işbirliği yapılabilecek adımların ele alındığı belirtildi.

Erdoğan'ın son olarak AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefonda görüştüğü duyuruldu.

Erdoğan-Von der Leyen görüşmesinde, İdlib ve Suriye'de rejimin gerçekleştirdiği saldırılar ile sebep olduğu insani kriz tüm boyutlarıyla ele alındı.

Erdoğan, Von der Leyen ile görüşmesinde, Suriye krizinde çözüm için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

28.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi