Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin ve Erdoğan İdlib krizini masaya yatırdı: "Ek önlemler alınacak"

Erdoğan ile Putin arasında beklenen telefon görüşmesi bugün gerçekleşti. İdlib'deki gerilim sonrası yapılan görüşmenin içeriğine ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamada, “Liderler Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun normalleşmesi için ek tedbirler alınması hususunda anlaştı” denildi.

Kremlin'ın basın ofisinden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdığan'ın yaptığı telefon görüşmesine dair yapılan açıklamada, “Her iki taraf da, Suriye'nin kuzey-batısındaki (İdlib) durumun normalleştirilmesi adına ek tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi” ifadeleri yer aldı.

Sputnik'in aktardığına göre telefon görüşmesinde, İdlib'deki gerilimin dindirilmesi adına Rusya ve Türkiye'nin ‘ilgili kurumları arasındaki istişalelerin yoğunlaştırılması’na karar verildiği belirtildi.

Ayrıca Kremlin'in açıklamasına göre Rusya ve Türkiye liderlerinin ‘en yakın zamanda bir araya gelmeleri ihtimali üstünde çalışılması konusunda anlaşıldı.’
 
Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüştüğünü açıkladı. Lavrov, iki liderin, İdlib'deki anlaşmaların nasıl uygulanacağının görüşüldüğünü belirtti. 
Lavrov, Ankara'nın inisiyatifiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde İdlib mutabakatlarının uygulama sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığını aktardı.

Lavrov, Rus ve Türk heyetlerinin Ankara'da bugün de görüşmelere devam edeceğini bildirdi.

İdlib'deki durumun nedeninin anlaşmalardaki çatışmasızlık mekanizmasının uygulanmaması olduğunu ifade eden Lavrov, "Rusya ve Türkiye İdlib'de koordinasyona devam etmeye hazırlar. Suriye konusunda Astana sürecinin devamı için üstesinden gelinmez engeller yok" ifadesini kullandı.  

Suriye'de gerilimin tırmanmasından kaçınmak için tüm çabaların birleştirilmesinin önemli olduğunu belirten Lavrov, Türkiye'yle yapılan İdlib'e ilişkin mutabakatlara bağlılıklarını koruduklarını vurguladı.

"Yüz yüze görüşecekler"

Öte yandan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'le telefon görüşmesinde iki liderin en kısa sürede yüz yüze görüşmeleri kararlaştırıldı" açıklamasında bulundu.

Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrıca ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile de görüşeceğini belirtti.


28.2.2020 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi