Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da halkın seçimi: 'Güçlü el'

Rusya'da yapılan bir anket ülke halkının önemli bir bölümünün "otoriter yönetime" sıcak baktığını gösterdi. Ankete katılan her 3 kişiden 1'i ülkenin "güçlü ve muktedir bir idareciye" ihtiyacı olduğu düşüncesinde.

Katılımcıların yüzde 49'u "güçlü bir ele" sürekli ihtiyaç olduğunu belirtirken yüzde 26'lık bir kesim bu türde bir yönetimin "zaman zaman" şart olduğunu söyledi.

Yuri Levda şirketinin anketini haberleştiren Vedomosti gazetesi, ilk oranın Kasım 2018'e kıyasla 9 puan daha düşük, ikinci oranınsa 4 puan daha yüksek çıktığına dikkat çekiyor.

İktidarın tek bir kişiye bırakılmasının "hiçbir koşulda doğru olmadığını" düşünenlerin oranı ise yüzde 18'den 22'ye yükseldi.

Levada direktörü Lev Gudkov, "güçlü bir el tarafından yönetilmeye" olumlu bakışın Rus siyasi kültürünün direği olduğu görüşünde.

Buna göre, halkın kafasındaki temel şema "çarın iyi, boyarların kötü" olduğu şeklinde. Bugünün uygulamasında ise çar güçlü bir lidere, boyarlar (derebeyleri) ise bürokratlara karşılık geliyor.

Uluslararası araştırma kuruluşu Pew Research Center'ın bir çalışmasında dünyada otoriter yönetimlere verilen desteğin en yüksek olduğu üç ülkenin Hindistan, Rusya ve Türkiye olduğu belirlenmişti.

Bu tür bir yönetimin kabul edilemez bulunduğu ülkeler arasında İngiltere, ABD, Fransa ve Almanya öne çıkıyor.27.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi