Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

İdlib'de gidişat için 4 senaryo

“Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkacak mı ve Rusya bunun önüne geçebilir mi?” Rus Vzglyad gazetesi, İdlib’deki son gelişmelerle ilgili analizinde bu başlığı kullandı. İdlib’de yaşanabilecek olası senaryolarla ilgili tahminde bulunulan yazıdan bazı bölümler şöyle:

Birinci senaryo: Esad ordusu saldırıyı durduracak, Türkiye de sessiz sedasız onların son dönemdeki ilerleme başarısını kabul edecek. Kriz şimdilik dondurulacak.

İkinci senaryo: Türkiye Esad’a karşı büyük bir askeri operasyona girişecek. Bu durum Rusya ve İran’ın çıkarlarını da doğrudan etkileyecek. Bu olasılığın gerçekleşmesi halinde Rusya Türkiye ile doğrudan karşı karşı gelmekten kaçınacaktır. Suriye coğrafi olarak Rusya’ya uzak, Türkiye’ye ise yakın, Türkiye ile askeri çatışmaya girmek bu şartlarda Rusya’nın çıkarına değil. Ayrıca, Rusya Türkiye ile iş birliğinden yana. Dolayısıyla Rusya Türkiye’ye, çatışmanın önüne geçecek bir teklifte bulunabilir ve bununla kısmen Esad’ı da tatmin edebilir.

Üçüncü senaryo: Rusya, Esad’ın İdlib’de son günlere aldığı bazı bölgeleri, Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgelere değişerek, Türkiye’nin Kürt topraklarında güvenli bölge alanını genişletmesine izin verebilir. Bu durumda hem Esad stratejik otoyollarında kontrolünü sürdürerek konumunu sağlamlaştırabilir, hem de Türkiye kayıplarını telafi etmiş olur. Bu seçenekle ilgili Kürtlerle de ciddi olarak görüşülüyor olabilir. 

Dördüncü senaryo: Türkiye, Rusya, İran ve diğer aktörleri daha fazla içine alacak şekilde kutuplaşma derinleşebilir. Bunun gerçekleşme ihtimali en düşük senaryo olduğu görülüyor, çünkü sonuçları belirsiz olan büyük bir savaş, bu ülkelerin istediği bir şey değil.”

13.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi