Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

"Anayasada Tanrının adı da anılsın"

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in, yeni anayasada Tanrıya da atıfta bulunulması yönündeki teklifine kamuoyundan farklı tepkiler geldi. Patrik Kirill, dini inancı ne olursa olsun halkın büyük bir bölümünün Tanrıya inandığını belirterek “Ulusal marşımızda Tanrının adı geçiyorsa, anayasada neden bu olmasın?” demişti.

Konuyla ilgili tepkileri derleyen Noviye İzvestiya gazetesi ise, Patrik'in iddiasının aksine Rusya'nın dünyada ateist nüfusun en kalabalık ülkelerden biri olduğunu hatırlattı.

Zaman zaman kilise yönetimine aykırı çıkışlarıyla dikkat çeken ünlü din adamlaerından Andrey Kurayev de Patrik'in tavrını "siyasi oburluk" olarak niteledi. Kurayev, "Ne yazık ki Ortodoksluğun genlerinde siyasi tevazu bulunmuyor" şeklinde konuştu.

Popüler blog yazarı Aleksandr Gorbunov da Patrik Kirill'i sert bir dille eleştirdi. Gorbunov, yeni anayasanın önüne gelen herkesin aklına gelen "parlak fikirleri" yazmak istediği bir yazboz tahtasına döndüğünü söyledi.

Öte yandan, Rusya Müslüman toplumunun önde gelen isimlerinden, Rusya Müslümanlar Merkezi Kurulu Başmüftüsü Talgat Tajuddin ise Patrik Kirill'in önerisine destek verdi. Tajuddin ek olarak geleneksel dinlerin devlet tarafından parasal olarak desteklenmesini istedi.

5.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi