Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Skandal sıçrayışa fatura: Putin, Çuvaş lider İgnatyev'i görevden aldı

SON HABER: Rusya Devlet Başkanı Putin, Çuvaşistan lideri Mihail İgnatyev'i görevinden aldı. Kremlin'den yapılan açıklamada, "güven kaybı nedeniyle" bu kararın alındığı duyuruldu. TürkRus.Com bu sabah, konuyla ilgili son gelişmeleri şu haberler okurlarına duyurumuştu:

Rusya, kamuoyunda yankı yaratan bir skandalın ardından bir cumhuriyetin en üst düzey yöneticisinin istifa ya da azlini tartışıyor. Rusya Federasyonu'na bağlı Çuvaş Cumhuriyeti'nin lideri Mihail İgnatyev, "insan onuruna yakışmayan davranışları" nedeniyle dün iktidar partisi Birleşik Rusya'dan ihraç edildi. İgnatyev'in istifa etme kararı almaya zorlandığı iddia edildi. RBC gazetesinin Çuvaşya resmi kaynaklarına dayandırdığı ve Kremlin kaynaklarınca doğrulattığı habere göre, İgnatyev'in bir iki hafta içinde istifasını açıklaması bekleniyor. Ancak İgnatyev'in ofisi haberi doğrulamadı.

Gazete 2010'dan beri Çuvaşistan'ın başında bulunan İgnatyev'in istifasında son günlerde üst üstte yaşanan iki skandalın rol oynadığını yazıyor. İgnatyev, Basın Günü'nde yaptığı konuşmada gazetecilere ve bloggerlara karşı çeşitli ithamlarda  bulunmuş ve "Üzerlerine işemekle" tehdit etmişti . Gelen tepkiler üzerine özür dilemek zorunda kalan İgnatyev, sözlerinin çarpıtıldığını ileri sürerek yine gazetecileri suçlamıştı.İgnatyev'in başını yiyen ikinci skandal ise daha fazla yankı yarattı: Acil Durumlar Bakanlığı çalışanlarına itfaiye araçlarının teslim töreni sırasında yaşanan bir sahne üzerine kriz patlak verdi. Videoda İnguş liderin bir bakanlık çalışanını "aracın anahtarları için zıplamaya" zorladığı görülüyor. Acil Durumlar Bakanlığı yetkilileri olayı sert bir dille kınamıştı.

İktidar partisi Birleşik Rusya da önce bir açıklama yaparak İgnatiyev'in üyeliğine son verme konusunu görüşeceğini duyurdu. Partinin etik komisyonu İgnatyev'in partiden atılması yönünde tavsiyede bulundu. Bu kararın ardından dün partinin web stesinde İgnatyev'in partiden ihraç eidliği açıklandı. İlk kez bir cumhuriyetin lideri için bu karar alındı. 

RBC'ya konuşan iktidar kaynakları, 58 yaşında olan ve 2010'dan beri görev yapan Mihail İgnatyev'in halk nezdinde popülaritesinin düşük olduğu, ilaveten sağlık sorunları nedeniyle yeni dönemde zaten aday gösterilmesinin düşünülmediğini söyledi. Gazeteye konuşan bir siyasi gözlemci de İgnatyev'in "suyunun çok daha önceden ısındığına" dikkat çekerek  son günlerde yaşananların istifanın yolunu yapan bir tiyatrodan ibaret olduğunu dile getirdi.

İşte İgnatyev'in, Acil Durumlar Bakanlığı memurunu anahtar için" zıplattığı" tepki alan görüntü: 


 

29.1.2020

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi