Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Lavrov ve Çavuşoğlu, Suriye'de barışçıl çözümü görüştü: "Mutabakat sağladık"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesinde Suriye’deki barışçıl çözüm sürecini değerlendirdiği bilgisi verildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, telefon görüşmesinin Türkiye tarafının girişimi üzerine gerçekleştiği kaydedildi. Lavrov, Rusya ile Türkiye'nin Suriye'deki muhaliflerin militanlardan ayrılması konusunda daha net bir çalışma yapılması konusunda mutabakat sağladığını söyledi.

Açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme sırasında varılan anlaşmaya uygun olarak, bakanlar Suriye’deki barışçıl çözüm sürecini ele aldı. Terör tehdidine karşı etkili mücadele ve 17 Eylül 2018 tarihli Rusya-Türkiye memorandumuna uygun olarak İdlib bölgesindeki gerilimi azaltma rejimini sağlama yönündeki ortak çabaların pratik yönleri değerlendirildi” ifadelerine yer verildi.

İdlib bölgesindeki radikallerin ateşkes ihlallerine ilişkin bilgi veren Lavrov’un, muhalif güçlerin teröristlerden ayrılması gerektiğini vurguladı.

Tarafların, askeri kanallardan yapılan temasları sürdürme konusunda anlaştıkları ifade edildi.

Görüşmede ayrıca Suriye Anayasa Komitesi’nin faaliyetine destek dile getirildi.

Lavrov: "Türkiye ile mutabakat sağladık"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova'da Güney Sudan Dışişleri Bakanı Awut Deng Acuil ile düzenledikleri ortak basın toplantısında dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla yaptıkları telefon görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Lavrov, "Militanlar İdlib'den çıkmaya devam ettikçe radikal grupların etkisi daha da artıyor. Bu nedenle, dün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla yaptığımız telefon görüşmesinde bu konuyu etraflıca istişare ettik. Siyasi sürece katılmaya hazır olan vatansever silahlı muhaliflerin BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanınan gruplardan ayrılmasına ilişkin mutabakatın uygulanması için daha net bir çalışma yapılması konusunda anlaştık. Bunun yerine getirilmesi gerekli" dedi.

Lavrov, Rusya ve Türkiye'nin söz konusu mutabakatı en kısa sürede hayata geçirme niyetinde olduğunun altını çizdi. (Sputnik)

28.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi