Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Resmi veri: Rusya'da kaç milyon kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor?

Rusya’da yoksulluk sınırının altında yaşayan kişilerin sayısıyla ilgili son resmi veriler açıklandı. Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, 2018 yılı sonu itibarıyla ülkede 18,5 milyon kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı bilgisini verdi.

Ria ajansının aktardığı verilere göre, Rusya’da yoksulluk sınırının altında yaşayan kişilerin yüzde 70-80’ini çocuklu aileler oluşturuyor. 

Devlet İstatistik Servisi (Rosstat), Rusya'da 2018 yılında nüfusun yüzde 12,5'i resmi olarak "yoksul" kategorisinde kabul edilirken, bu oranın 2019'da yüzde 12'ye gerilediğini açıklamıştı.

Rusya'da yoksulluk sınırının altında yaşayan kişilerin oranı 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 14,3, ikinci çeyreğinde yüzde 12,7 olarak kaydedildi. Bir önceki senenin ilk iki çeyreğinde bu oranlar sırasıyla yüzde 13,9 ve yüzde 12,4 idi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 2024 yılına kadar yoksulluk oranının yüzde 6,6'ya düşürülmesinin hedeflendiğini açıklamıştı.

Rusya Çalışma Bakanlığı tarafından geçen yılın ilk çeyreğinde ilan edilen yoksulluk sınırı 10 bin 753 ruble (170 dolar) idi.

28.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi