Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

'Çin Rusya'yı geçti, 2'nci oldu'

10 yıl önce silah ithalatına bağımlı olan Çin, dünyanın en büyük ikinci silah üreticisi oldu. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) yayınladığı raporda Çin’e ait üç şirketin dünyanın en büyük 10 silah üreticisi listesine girdiğine dikkat çekildi.

Euronews'in haberine göre, rapor yazarlarından Nan Tian, “Amerika Birleşik Devletleri’ni takiben Çin, dünyanın en büyük ikinci silah üreticisi ülke konumunda. Çin’in ardından Rusya ise listede üçüncü sırada.” şeklinde açıklama yaptı.

SIPRI araştırmacıları ülkedeki silah üretim şirketlerinin devlete ait olması nedeniyle Çin’in silah endüstrisine dair veri bulmakta zorlandıklarını belirtti. Tian konuyla ilgili “Ulusal güvenlik açısından bütün veriler gizli tutuluyor.” dedi.

Rapora göre ülkede her yıl üretilen yaklaşık 70 ila 80 milyar Amerikan Doları değerindeki mühimmat Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na temin ediliyor.

Çin, 10 yıl öncesine kadar silah ihtiyacının büyük kısmını Rusya ve Ukrayna’dan karşılıyordu. Silah ithalatına bağımlıyken dünyanın en büyük ikinci üreticisi konumuna yükselen Çin’e karşı uzmanlar, söz konusu ülkede şeffaflığa daha fazla önem verilmesi uyarısında bulunuyor.

Her yıl ilk yüz şirketin listesini hazırlayan araştırmacılar, daha önce Çin'den veri elde edememişti.
    
SIPRI, daha önce elde ettiği verilerin güvenilir olmadığı ve Pekin'in veri paylaşımında şeffaf olmaması nedeniyle küresel silah ticareti ile ilgili raporlarında daha önce Çin'e yer verememişti.

Bu yıl hazırlanan raporda, ülkedeki dört büyük şirketin verileri üzerinden Çin'in ABD’den sonra dünyanın en fazla silah üreten ülkesi olduğuna yer verildi. Çin'i Rusya takip ediyor.

DW'nin aktardığına göre, verileri değerlendirilen dört şirket, Çin Havacılık Sanayii Kurumu (AVIC), Çin Elektronik Teknoloji Grubu (CETC) Çin Kuzey Sanayii Grubu (NORINCO) ve Çin Güney Sanayii Grubu (CSGC).

Hava, uzay, elektronik ve karada kullanılan silah ve silah sistemleri alanında faaliyet gösteren dört şirketin 2015 ile 2017 yılları arasındaki verileri incelendi. Buna göre söz konusu şirketler, 54 milyar 100 bin dolar değerinde savunma sanayi ürünü sattı.

Her yıl dünyanın en fazla silah satan ülkeleri listesini hazırlayan SIPRI, elde ettiği verilerle Çin’e yönelik en kapsamlı verileri sundu. 2017 yılı listesinde ilk yirmide ABD'den 13 şirket ve Batı Avrupa'dan altı ve Rusya’dan da üç şirket yer alıyordu.

Çin’deki söz konusu dört şirket o dönem listeye alınabilseydi, listede ilk 20’ye girebilecekti. Ayrıca üç tanesinin de ilk 10 arasında olabileceğine dikkat çekiliyor.
SIPRI uzmanları, Çin Halk Cumhuriyeti'nin savunma sanayisine ayırdığı bütçeye de ulaşabildi. Buna göre 2017 yılında 228 milyar dolar, 2018 yılında da 250 milyar dolar bütçe ayrıldığı belirtildi.

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi